
Tegnap megkezdődött a GRI Fenntarthatóság és Átláthatóság konferenciája Amszterdamban. A kapcsolódó szlogen: Rethink.Rebuild.Report
Ezek a szavak tőlünk (Alternate) sem állnak messze, hiszen mi is szeretjük "újragondolni" a meglévő folyamatokat, "újraépíteni" és persze a hogyanokról és az eredményekről jelentésre ösztönözni ügyfeleinket.
A megnyitó plenáris előadásában Ernst Ligteringen a GRI ügyvezetője nemcsak megosztotta velünk, hogy mik a GRI tervei 2015-re és 2020-ra, de szavazhatunk is, hogy mennyire értünk velük egyet. A szavazás eredményeit a záróeseményen ígéretéhez híven bemutatja. De mik is ezek a tervek?
1. 2015-re minden OECD országban és dinamikusan fejlődő "fejlődő országban" a nagyvállalatok és közepes vállalatok számára legyen kötelező beszámolni környezeti, szociális és vállalatvezetési (ESG) gyakorlatukról, vagy ha nem teszik, indokolják meg.
Erre van már példa néhány európai országban, és Dél-Afrikában is. Itthon is volt már ezzel kapcsolatban néhány vita, ahol kockázatként felmerült, hogy a kötelező jelentéstétel milyen hatással lenne a jelentések tartalmára és minőségére. Erre azért van néhány megoldás, én a magam részéről támogatnám, hogy pl. állami vállalatok (adófizetőként mindannyian tulajdonosok vagyunk...) számoljanak be ESG tevékenységeikről, és a tőzsdei vállalatok számára már most is van jópár kapcsolódó előírás. A kérdés az, hogy hol érdemes meghúzni a határt és mi alapján? Létszám vagy árbevétel? Nyrt? ZRt? Kft?
2. A GRI javasolja, hogy az ESG beszámolók és a pénzügyi beszámolók olvadjanak össze, és 2020-ra definiáljuk az integrált jelentést, legyen hozzá útmutató, azt teszteljük és véglegesítsük. A GRI alapító tagja az International Integrated Reporting Committee-nek, melynek célja nyilvánvalóan az integrált jelentések előmozdítása.

Ráadásul, attól is függ a "támogatásom", hogy milyen mértékű integrációról beszélünk? Ha csak 50 oldallal hosszabb lesz az éves jelentés, mert a végére odatesszük az ESG oldalakat, az nekem nem igazán integrált jelentés (bocs Pali :-) ). Örömmel hallottam ma a Novo Nordisk jelentéstételért felelős vezetőjétől Susan Blesenertől (8 éve integrált jelentést készítenek), hogy ők nem is beszélnek a fenntarthatósági jelentés és a pénzügyi jelentés integrációjáról, mert az olyan lenne, mintha a két dolog elválasztható lenne. Ők egyszerűen máshogy nézik a folyamatokat.
Megoldás lenne, ha lenne egy jó integrált jelentés (akár lehet 150-200 oldal is tőlem), de legyen hozzá érintett specifikus rövid változat, amiben az van benne ami engem, mint olvasót érdekel. A gyakorlati megoldás lehet nyomtatott vagy on-line is, a lényeg, hogy ne kelljen magam számomra uncsi részeken átrágni.
3. Készüljön-e G4-es útmutató, ami az eddigi ESG tapasztalatokat beépítve segítene a felhasználóknak ráhangolódni a várható nemzetközi integrált jelentés sztenderdre?
Nehéz kérdés, mert mire végre megtanulnánk már jön az új verzió? És nem vagyok túl optimista a tekintetben, hogy egyszerűsödne :-). De a fejlesztés önmagában nem elkerülhető. Tegnaptól elvileg elérhető és on-line véleményezhető a G3.1, ami az emberi jogokkal, közösségi szerepvállalással és a nemek egyenlőségével kapcsolatosan tesz módosítási javaslatokat a meglévő indikátorokra, idézem "relevánsabbá, átláthatóbbá és specifikusabbá téve az indikátorokat anélkül, hogy a bonyolultabbá tennék a megfelelést". Augusztus 23-ig mondhatjuk el a véleményünket, a kapcsolódó anyagok és az on-line kérdőív a fenti linkeken keresztül érhető el.
A fotó a GRI tulajdona, a GRI engedélyével használtam fel, készítette: F. Barnhoorn 2010.05.26-án.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése